Nuvilnijo džiazo ir gamtos sintezė tarptautiniame festivalyje „Big Band Festival Šiauliai 2023“

  • Titulinis
  • Naujienos
  • Nuvilnijo džiazo ir gamtos sintezė tarptautiniame festivalyje „Big Band Festival Šiauliai 2023“
2023 06 12


Savaitgalį Šiauliuose nuskambėjo 14-asis tarptautinis festivalis „Big Band Festival Šiauliai 2023“. Kaip ir kiekvienais metais, festivalio organizatorius – Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė“ – dėjo visas pastangas, kad klausytojams netrūktų geros muzikos, įspūdžių bei pramogų. Susirinkusius žiūrovus įvairių stilių muzikine programa džiugino atlikėjai ir kolektyvai, atvykę iš Prancūzijos, Norvegijos, JAV, Latvijos, Ispanijos, Ukrainos ir Lietuvos.

Šiltą ir saulėtą penktadienio vakarą festivalį atidarė žiūrovams jau puikiai pažįstamas Kauno bigbendas. Kartu su juo scenoje muzikinę programą, dedikuotą legendiniam dainininkui Louisui Armstrongui, atliko iš pajūrio atvykęs trimitininkas Vytautas Grubliauskas. Publikos laukė ir netikėta staigmena – pasirodymo metu prie bigbendo prisijungė ir keletą kūrinių dovanojo trimitininko jauniausioji dukra Elzė Grubliauskaitė. Itin šiltai publikos sutiktas muzikantas neslėpė džiaugsmo, jog turėjo progą sudalyvauti šiame džiazo festivalyje. „Girdėjau, kad Lietuvoje tai yra vienintelis festivalis, kuriame susirenka tiek bigbendų vienoje vietoje, ne tik iš Lietuvos, bet ir iš gerokai platesnio pasaulio šalių sąrašo. Aš manau, kad Šiauliai turi puikią iniciatyvą, gerą sumanymą ir siūlyčiau išlaikyti tą gerą idėją, tą gerą aukštį ir ateityje, nes daugiau tokios bigbendų fiestos aš Lietuvoje nežinau“, – nuotaikomis dalijosi nuo scenos nulipęs trimitininkas Vytautas Grubliauskas.

Kauniečius scenoje keitė festivalio šeimininkai – Šiaulių bigbendas – vadovaujamas dirigento ir meno vadovo iš Latvijos Raičio Ašmanio. Šiais metais į savo gretas kolektyvas pasikvietė šiuo metu saulėtoje Ispanijoje gyvenančią, labai gražaus bei skaidraus balso dainininkę Viktoriją Pilatovič. Jų pasirodymo metu buvo galima pajusti meilę, romantiką bei švelnumą. Tai tarsi prilygo pirmojo pasimatymo aurai. Po programos atlikimo dainininkės veidą puošė šypsena, kuri nedingo ir likusio festivalio metu. „Labai maloniai praleidau laiką. Man labai patiko rinktis repertuarą, patiko dirigentas ir muzikantai. Žinoma – ir publika, kuri buvo labai šilta. Jaučiau, kad jiems patinka džiazas. Tikrai norėčiau pakartoti pasirodymą ir važiuoti į turą su Šiaulių bigbendu. Mano kūriniai yra labai romantiški. Mane inspiruoja harmonija, kuri liejasi ir turi kažkokį vystymąsi, taip pat labai svarbi ir melodija. Šiandien buvo tiesiog toks ispaniškas „perfect“ vakaras“, – gražių žodžių negailėjo Viktorija.

Sekantys scenos erdvę užvaldė iš kaimyninės šalies atvykę Latvijos radijo bigbendo nariai. Šis orkestras atsivežė ir publikai pristatė neįtikėtinai talentingą saksofono meistrą iš JAV – Bobą Mintzerį. Savo šalyje ir pasaulyje gerai žinomas saksofonininkas, kompozitorius, aranžuotojas, gausybės apdovanojimų, įskaitant ir „Grammy“, laimėtojas, publikai paruošė tikrą džiazo skanėstą. Po pasirodymo apstulbę žiūrovai gausiais aplodismentais dar ilgai dėkojo svečiams. Be galo paprastas ir kuklus muzikas taip pat neslėpė susižavėjimo ir siuntė geriausius linkėjimus. „O, Dieve, graži renginio aplinka ir nuostabus oras, daug talentingų muzikantų bei atrodo, kad žmonės puikiai leido laiką. Linkiu visiems būti laimingiems, sveikiems bei mėgautis gyvenimu, ir tikiuosi, kad šis festivalis tęsis dar ilgai, nes tai puiki proga suburti daugybę kolektyvų bei muzikantų ir suteikti žmonėms galimybę išgirsti įvairių bigbendo garso versijų. Manau, kad tai nuostabu.“

Pirmosios festivalio dienos koncertus vainikavo džiazo orkestras „OJKOS“ iš Norvegijos. Eksperimentiniais ir daug kam negirdėtais muzikiniais sprendimais garsėjantis kolektyvas klausytojams pateikė puokštę įvairių muzikos garsų. „Mums patinka tiesiog groti. Orkestro nariai turi laisvą požiūrį į tai, kas labiausiai jiems patinka. Ir tas požiūris dažnai atveda į džiazą. Turime daug skirtingų muzikinių fonų ir skonių, ir tai aiškiai parodo, kad mes mėgstame eksperimentuoti. Šis orkestras nuolat keičiasi – nariai groja tik kas 5 metus, po jų ateina nauji. Taigi, jei sugrįštume po 5 metų, pasirodymas būtų visai kitoks su naujais muzikantais“, – pavargę, bet laimingi po pasirodymo kalbėjo orkestro nariai.

Antrosios dienos koncertus pradėjo ir pirmieji į sceną žengė festivalyje debiutuojantys panevėžiečių džiazo orkestro „Pan Big Band“ muzikantai, kartu į kompaniją pasikvietę savo kraštietę Rūtą Švipaitę. Solistė su orkestru klausytojus džiugino Swing, Jazz Latino ir Soul stiliaus kūriniais. Dar visai jauno kolektyvo vadovas Arūnas Viduolis dėkojo organizatoriams už kvietimą ir galimybę pasirodyti festivalyje. „Ši sritis – bigbendinė muzika, nėra labai išpopuliarėjusi Lietuvoje ir surasti vis naujų kolektyvų yra didžiulis iššūkis organizatoriams. Reiškiame didžiulę pagarbą ir linkime, kad festivalis tęstųsi dar ne vienerius metus!“

Susirinkusieji Saulės Laikrodžio aikštėje gausiais plojimais pasitiko į sceną žengiantį Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos džiazo orkestrą „Romuva“. Jau penktąjį kartą festivalyje dalyvaujantys muzikantai jautėsi kaip žuvys vandenyje. Jų muzika ir šiltas bendravimas pakerėjo, ko gero, kiekvieną žiūrovą. Jauni, talentingi bei žavūs jauniausieji festivalio dalyviai pažadėjo sugrįžti ir kitais metais.

Jaunuosius atlikėjus scenoje pakeitė svečiai iš Ukrainos – šios šalies karinių pajėgų bigbendas atvyko kartu su solistėmis Olga Stepaniuk ir Anna Khabarova. Profesionalai, skaičiuojantys jau 25-uosius veiklos metus, paliko visus be žado. Neįtikėtinai stiprią koncertinę programą paruošęs kolektyvas sulaukė didelio klausytojų palaikymo – už suteiktą džiazo kelionę orkestras buvo išlydėtas džiaugsmo šūksniais ir plojimais atsistojus. „Festivalio vieta labai graži, viskas nuostabiai suorganizuota. Mes esame pamaloninti Jūsų, lietuvių, nuoširdumu. Mums yra be galo svarbu dalintis savo muzika bei bendradarbiauti už Ukrainos ribų, ypač šiuo mums sunkiu laikotarpiu. Ačiū už suteiktą galimybę atvykti į šį nuostabų festivalį!“ – po pasirodymo mintimis dalijosi orkestrantai.

Na ir festivalio vyšnaitė ant torto tapo jaunatviškos grupės „Astroficus“ iš Prancūzijos pasirodymas, privertęs šokio ritmu judėti nuo mažiausio iki vyriausio. Ryškūs, charizmatiški ir be galo linksmi grupės nariai scenoje sukūrė nepamirštamą vakarėlį.  Pabaigę pasirodymą ir sulaukę stulbinančių ovacijų jie tiesiog negalėjo ramiai palikti scenos, tad pratęsė fiestą ir dovanojo dar keletą kūrinių. „Nėra žodžių apibūdinti, ką šiandien čia patyrėme. Esame dėkingi už visą energiją, kurią dovanojo klausytojai. Turėjome nepakartojamą patirtį – savo pasirodymą užbaigėme visiems – nuo jauniausio iki vyriausio – atsistojus. Likome sužavėti ir savanorių dėmesingumu – jie mums tapo labai brangūs. Labai norėtume sugrįžti ir kitais metais, būtų be galo puiku dar kartą su Jumis visais susitikti!“ – šypsodamiesi pasakojo muzikantai.

Festivalio organizatoriai džiaugiasi įvykusiais pasirodymais, dėkoja susirinkusiems šiauliečiams ir miesto svečiams bei kviečia sekti oficialią „Big Band Festival Šiauliai“ feisbuko paskyrą, kur pirmieji sužinosite šių metų festivalio atgarsius ir kitų metų festivalio naujienas.