Šiaulių bigbendas švenčia 20 metų kūrybinės veiklos jubiliejų

  • Titulinis
  • Naujienos
  • Šiaulių bigbendas švenčia 20 metų kūrybinės veiklos jubiliejų
2023 04 14


Kol keli Vilniaus universiteto studentai pabandė džiazuoti 1960 metais duris atvėrusioje „Neringos“ kavinėje, kol legendinis J. Tiškus Kaune 1955 metais subūrė ne mažiau legendinį savo bigbendą, Šiauliuose jau 1954 metais veikė net trys bigbendai, o jų muzika skambėjo koncertuose, puošė švenčių ir festivalių programas. Deja, žinome, kad XX a. antrojoje pusėje, džiazas buvo svetimkūnis. Tad tradicija nutrūko, bet neišnyko iš entuziastų atminties. Kaip saviveiklininkai, remiami verslo, Šiaulių senjorų bigbendo muzikantai grojo pusaštuntų metų, kol buvo įkurtas Šiaulių bigbendas.Sukaupus reikiamas pajėgas, tai įvyko 2002 metais. Iš naujo Šiaulių bigbendą įkūrė trimitininkas Romualdas Sabaliauskas ir dirigentas Romualdas Jankus. Jie sukvietė geriausius Šiaulių muzikantus į orkestrą, kad atgaivintų mieste senas bigbendo tradicijas. Oficiali Šiaulių bigbendo (tuomet Šiaulių senjorų bigbendo) įkūrimo data – 2002 metų lapkričio 22-oji. Pirmasis bigbendo pasirodymas – naujametis koncertas Kultūros centro trečiojo aukšto salėje. Nuo pat įkūrimo pradžios bigbendas buvo visos sudėties – 17 muzikantų.

 

Dirigento ir meno vadovo pareigas ėjo Romualdas Jankus, tačiau 2006 metais prie komandos prisijungęs Jaroslavas Cechanovičius stojo prie dirigento pulto ir tapo vyriausiuoju meno vadovu. 2009 metais bigbendas įgijęs profesionalaus džiazo orkestro statusą, jau 20 metų kelia sau ambicingus tikslus. Kolektyvas parengė programas beveik su visais Lietuvos džiazo vokalistais ir atlikėjais – R. Ščiogolovaite, N. Malūnavičiūte, K. Svolkinaite, S. Jakubėnaite, I. Dirgėlaite, M. Liubinaite, R. Švilpaite, I. Jurgelevičiūte, V. Malinausku, S. Januška, „London Bridge Band“ (Didžioji Britanija), „Žvaigždžių kvartetu“, „Retro“, „Jazz Singers“ ir kitais žinomais vokalistais bei instrumentalistais. Dalyvavo Rygos, Liepojos, Minsko Birštono džiazo festivaliuose, gastroliavo Švedijoje.

 

2015 metais Šiaulių bigbendui pradėjo vadovauti latvis Raitis Ašmanis. Darbštus ir charizmatiškas dirigentas kartu su kolektyvu paruošė daugybę įvairiausių koncertinių programų: „Frankui Sinatrai – 100!“ su vokalistu Daumants Kalniņš (Latvija) ir „Lindyhop.lt“ klubo šokėjais; „Ellai Fitzgerald – 100“ su vokaliste Cécile Verny (Vokietija); „Legendinės lietuviškos dainos“ su vokalistu Martynu Kavaliausku; „Lotynų Amerikos ritmai“ su Bobby Chavez, Konstantin Jemeljanov, Lawrence Gillespie (JAV), dainininke Aija Vitolina (Latvija) ir salsos šokėjais; muzikines programas su rokenrolo karaliumi Algirdu Šuminsku, soliste Monika Marija, profesionaliu bliuzo atlikėju Ismo Haavisto (Suomija) bei daugybę kitų pasirodymų. Unikalu tai, kad Šiaulių bigbendas, susijungęs su Šiaulių kameriniu orkestru „Camerata Solaris“, tampa vieninteliu Lietuvoje simfodžiazo kolektyvu.
Šiaulių bigbendo branduolį sudaro Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Klaipėdos universiteto džiazo katedrų absolventai. Kolektyve groja gerai žinomos džiazo žvaigždės: saksofonininkai – J. Kuraitis, K. Sova, D. Praspaliauskis, trombonininkai – V. Surdokas, S. Sasnauskas, trimitininkas D. Levencovas ir kiti. Dabar dalis Šiaulių bigbendo muzikantų – patys stipriausi Lietuvoje. Kolektyvas ypač didžiuojasi viena iš geriausių šalies saksofonininkų grupių. Iki 2019 metų tikra orkestro puošmena buvo – vienas žymiausių Lietuvos džiazo pianistų P. Jaraminas.

 

Vos subūrus Šiaulių bigbendą, gimė idėja organizuoti tarptautinį festivalį „Big Band Festival Šiauliai“. Jame dalyvavo daugybė profesionalių bigbendų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš visos Europos, Amerikos. Kasmet šiam festivaliui jo šeimininkas – Šiaulių bigbendas – parengia vis naują programą su žinomu atlikėju. Šiais metais kolektyvas pakvies klausytojus į keturioliktąjį tarptautinį festivalį, kurio scenoje pasirodys su džiazo vokaliste Viktorija Pilatovič.

 

Balandžio 15-ąją 17 val. Šiaulių kultūros centro Didžiojoje salėje Šiaulių bigbendas, brandaus jubiliejaus proga, rengia šventinį vakarą, kuriame netrūks šiltų susitikimų, profesionalių ir kokybiškų muzikinių pasirodymų bei staigmenų. Koncerte publika mėgausis aksominio balso viešnios iš Prancūzijos Viktorijos Gečytės bei charizmatiškosios ketveriukės iš Latvijos, vokalinės grupės „Framest“ atliekamomis kompozicijomis.

 

Kvietimų į šį šventinį koncertą jau nebėra, tačiau organizatoriai, Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė“ informuoja, jog pirmiausia į salę bus įleidžiami juos turintys klausytojai, o tada laisvas likusias vietas galės užpildyti kvietimų nespėję įsigyti asmenys. Daugiau informacijos www.saule.lt arba Šiaulių bigbendo feisbuko paskyroje.