Šiaulių kamerinis orkestras „Camerata Solaris“

Šiaulių miestas visais laikais buvo ir yra dosnus muzikos talentų. Iš Šiaulių kilo nemažai garsių Lietuvos smuikininkų. Užtenka prisiminti Lietuvoje gražiausio tembro savininką ir vieną pačių žymiausių mūsų smuikininkų E. Paulauską, ilgametę Lietuvos kvarteto artistę K. Kalinauskaitę, Valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisterį Z. Levickį ir, žinoma, legendinį Lietuvos kamerinio orkestro įkūrėją S. Sondeckį.

 

Vien tokio masto smuiko asmenybės nejučia bylojo, kad anksčiau ar vėliau Šiauliuose turėjo gimti ir smuiko meno kolektyvas. 1989 metais taip ir atsitiko: buvo įkurtas Šiaulių kamerinis orkestras. Beje, chronologiškai jis yra atsiradęs trečias Lietuvoje – po Lietuvos kamerinio (1960 m.) ir Kauno kamerinio (1970 m.) orkestrų.
Šiaulių kamerinis orkestras gimė Jono Lamausko iniciatyva, pertvarkius buvusį Šiaulių liaudies simfoninį orkestrą. Jis pokario Lietuvoje 1958 metais buvo įkurtas pedagogo, kompozitoriaus Liudo Andriulio ir gyvavo iki 1989 metų.

 

Dauguma naujo orkestro artistų grojo iki tol egzistavusiame Liaudies simfoniniame orkestre. Didžioji jų dalis – Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos ir Šiaulių miesto bei apskrities muzikos mokyklų dėstytojai ir mokytojai.

 

Pirmasis orkestro vadovas buvo ilgametis Šiaulių konservatorijos (dabartinės Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos) direktorius, Šiaulių miesto garbės pilietis Jonas Lamauskas. Nuo 2005 metų orkestrui vadovavo Lietuvos kamerinio orkestro ir Naujalio simfoninio orkestro artistas Borisas Traubas. Nuo 2007 iki 2016 metų orkestro vadovas buvo Kauno valstybinio muzikinio teatro dirigentas Jonas Janulevičius, o nuo 2016 metų orkestrui vadovavo talentingas jaunosios kartos dirigentas Ričardas Šumila. Prie orkestro dirigento pulto yra stovėję žymiausi Lietuvos dirigentai: J. Domarkas, S. Sondeckis, R. Šervenikas, M. Pitrėnas, V. Viržonis, latvis J. Resnis, vokietis G. Maisas.

 

Orkestras bendradarbiauja su Lietuvos chorais, lietuvių ir užsienio iškiliais solistais: vokalistais – G. Skėryte, A. Krikščiūnaite, E. Kaniava, A. Janutu, L. Gubaidulina, R. Vaicekauskaite, V. Miškūnaite, perkusininku P. Giunteriu, arfininke J. Daunyte ir kt. Glaudūs ryšiai orkestrą sieja ir su Vokietijos menininkais: pasaulinio masto violončelininku D. Geringu, pianiste I. Gabbe, pianistu ir dirigentu L. Dorfmanu.

 

Orkestro repertuare vyrauja baroko, klasicizmo ir romantizmo epochų kūriniai. Nevengiama ir naujausiųjų laikų muzikos: nuo A. Piazzollos iki A. Piarto. Orkestras pirmasis atliko šiauliečių A. Bružo, J. Kebliko kūrinius. Šiaulių kamerinis orkestras neretai pasirodo kartu su Šiaulių bigbendu, tuo būdu sudarydami vienintelį Lietuvoje simfodžiazo orkestrą!

 

Orkestras koncertuoja Šiauliuose ir kituose Lietuvos miestuose, yra gastroliavęs Vokietijoje, Italijoje, Lenkijoje, Belgijoje, Švedijoje. Kviečiamas pasirodyti ir Lietuvos festivaliuose: 1991 metais dalyvavo Šiaulių tarptautinės bažnytinės muzikos, 2018 metais – Paežerių dvaro muzikos festivalių koncertuose.

 

Nuo 2021 m. liepos mėnesio Šiaulių kamerinis orkestras pakeitė savo pavadinimą į „Camerata Solaris“. Dabartinis meno vadovas ir dirigentas yra garsus smuikininkas Vilhelmas Čepinskis. Orkestro vadovo asistentė – Jūratė Stakvilevičienė.

 

Muzikologas Viktoras Gerulaitisfacebook ikona Facebook